دانلود فایل های آموزشی
بببب
عضویت در کانال تلگرام
لینک-تلگرام-خرم-نسب
اینستاگرام ما را دنبال کنید
%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85_300265-298x300
آمار بازدید
  • 0
  • 35
  • 245
  • 1,411
  • 7,952
  • 39,725
  • 423

آداب عید فطر در آبادان و خرمشهر :

این عید مقدس مسلمانان در بین مردم شهرهای آبادان، خرمشهر، اروندکنار و چوئبده جایگاه ویژه ای داشته و مانند عید نوروز در بین اقوام مختلف این شهرها گرامی داشته می شود.

در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و بر حسب سنتی دیرینه‌ و برای استقبال از مهمان در روز عید،  خرید شیرینی و ازدحام شهر بیشتر قابل مشاهده  است، لباس ها نو می‌شوند، بازار جانی تازه می‌گیرد و خرد و بزرگ مردم شهر و روستا به جنب و جوش افتاده و خود را برای این عید

آماده می نمايند.

روز عید ،بعد  از اقامه نماز در مساجد، دید و بازدیدها ، از خانه، کوچه، محل و کل شهر آغاز، و شهر پذیرای مهمانان می‌گردد.

نکته مهمی که در دید و بازدیدهای عید فطر میان اهالی خوزستان بیشتر مشهود است، لزوم آغاز عید دیدنی از خانه بزرگان و سادات است. از پدربزرگ، مادربزرگ و بزرگ محل آغاز می‌ گردد و با ملحق شدن دیگران، جمعیتی در شهر به راه می‌افتد و الله‌ گویان وارد منازل می‌شوند.

 یکی از سنت های پسندیده این عید مبارک که در بین اهالی خوزستان مورد توجه همگان است، یاد کردن عزیز از دست رفته‌ است، آشنایان و فامیل بعد  از حضور بر مزار به سراغ خانواده متوفی می‌ روند ومی‌ خواهند که خانواده عزادار لباس سیاهشان را در آورد، در این مراسم و به احترام بزرگان، این خواسته نیز به احترام آنانی که آمده‌اند، مورد قبول واقع می‌شود.

 یکی از مناسبت های خاص مردم عرب زبان ساکن استان خوزستان و شهرهای آبادان و خرمشهر پهن نمودن  بساط قهوه خوردن است که پایه ثابت مناسبت‌ های گرامی ‌داشت در خوزستان است.

 این رسم در روز عید فطر جلوه خاصی می‌ گیرد و مهمانان فنجان تلخ قهوه را قبول می کنند و سعی می ‌کنند با شیرینی عید، کامشان را شیرین کنند، شاید تغییر ذائقه قهوه در روز عید نیز مؤیدی بر تقدس عید فطربين  عرب‌های خوزستان باشد.

شادمانی روز عید نیز روال خاص خود را دارد، حضور در منزل بزرگان به‌صورت “یزله” که همان پایکوبی است، انجام گرفته و محلات با حضور جوانان و انجام این اقدام رنگ و بویی خاصی می ‌گیرد.

 امروزه با تغییر سبک زندگی شهروندان در روز عید  ماهی و نوعی غذای محلی با مرغ به نام «مطبگ» پخت می‌شود.

 دادن صبحانه در روز عید سعید فطر نیز در بین مردم ساکن شهرهای آبادان و خرمشهر از محبوبیت ویژه ای برخوردار است؛ که از جمله این صبحانه ها، «هریس( حلیم)» و «فرنی» است.

 

 بعد از اعلام عید فطر، سفره ‌ای در مرکز خانه متشکل از شیرینی و آجیل پهن نموده ومبلغ تعیین شده برای زکات فطریه و خمس و زکات را کنار گذاشته مي شود.

عید فطر در خوزستان بسان عید نوروز است

 آداب عید فطر در آبادان

ارسال فایل دانشجویان
ir.skrsoft
نظرات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیشنهادات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیوند ها
507-e1450342866379
510
44444 100 507-e1450342866379 507-e1450342866379 sdfsdf srwer paygah wertwert logo
ما در Google Maps

Click to open a larger map