دانلود فایل های آموزشی
بببب
عضویت در کانال تلگرام
لینک-تلگرام-خرم-نسب
اینستاگرام ما را دنبال کنید
%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85_300265-298x300
آمار بازدید
  • 0
  • 217
  • 164
  • 1,905
  • 8,063
  • 39,662
  • 423

ارتقای سیستم خنک‌کننده آبی پالایشگاه آبادان :

سامانه خنک‌سازی آبی پالایشگاه آبادان از حالت یک‌بار گذر به حالت مداربسته تغییر پيدا نمود و با اجرای این مهم، ضمن کمک به ارتقاء شاخص های زیست محیطی، از اتلاف انرژی جلوگیری شده و میزان مصرف آب و ورود پساب های صنعتی به اروندرود به میزان قابل توجهی کاهش پيدا مي كند.

رئیس اداره بهره برداری شرکت پالایش نفت آبادان:و‌اح‍د سیستم خنک کننده آب مداربسته

تصفیه پساب صنعتی پالایشگاه آبادان با جدیدترین ‌اس‍ت‍‍ان‍د‌اردهای ج‍‍ه‍‍ان‍‍ی با طراحی و اجرای مهندسان داخلی، به بهره برداری آزمایشی رسید.

 

جمشید خلیفه افزود:قبل از این، سیستم خنک کننده پالایشگاه آبادان به صورت یکبار گذر بود که آب مورد نیاز از به میزان ۲۲ هزار متر مکعب درساعت از رودخانه اروندرود برداشت شده و بعد  از استفاده در بخش های مختلف پالایشگاه به رودخانه بازگشت می شد.

 

وی اظهار نمود:با اجرای این طرح میزان برداشت آب از رودخانه اروندرود ۸۰ تا ۸۵ درصد کاهش یافته و پسماند آب ریخته شده به اروندرود نیز باحداقل آلایندگی و مطابق با استانداردهای سازمان محیط زیست کاهش یافته است.

 

خلیفه گفت:در ‌ای‍ن‌ واحد ‌آب‌ م‍خ‍ل‍وط پ‍س‍‍اب‌ه‍‍ا‌ی‌ ص‍ن‍‍ع‍ت‍‍ی‌ ج‍د‌اس‍‍از‌ی شده و ‌از ‌آن‌ ب‍ر‌ا‌ی‌ ن‍ی‍‍از‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍ح‍ی‍ط زی‍س‍ت‌ و ت‍‍ام‍ی‍ن‌ ‌آب‌ م‍ورد ن‍ی‍‍از و‌اح‍د‌ه‍‍ا‌ی‌ م‍خ‍ت‍ل‍ف‌ پ‍‍الای‍ش‍گ‍‍اه‌ ‌اس‍ت‍ف‍‍اده‌ شده و از ورود پ‍س‍‍اب‌ ب‍ه‌ رودخانه ‌ارون‍درود ج‍ل‍وگ‍ی‍ر‌ی‌ به عمل مي ايد.

وی افزود:قرار است این واحد با حضور مسئولان ارشد وزارت نفت به بهره برداری نهایی برسد.

مدیر پروژه و رئیس اداره آب و برق و بخار پالایشگاه آبادان نیز در این آیین گفت:عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۸ در زمینی به مساحت سه هکتار در پالایشگاه آبادان آغاز شده است.

علیرضا صدرانیا افزود:در این طرح ضمن تغییر آب خنک کننده از یک بار گذر به سامانه مدار بسته، حجم آب برداشته از رودخانه به میزان ۹۵ درصدکاهش می یابد و میزان پسماند خروجی نیز ۹۷ درصدكم مي شود.

وی افزود:با اجرای این طرح آب بعد از ۲۴ دقیقه چرخش در سیستم های مختلف پالایشگاه آبادان با ۴۷ درجه سانتیگراد وارد قسمت خنک کننده طرح می شود و بعد از عبور از ۱۲ فیلتر خنک کننده با ۲۴ درجه سانتیگراد مجددا برای کاهش حرارت واحدهای مختلف تولید وارد مدار می شود.

 

صدرانیا هزینه اجرای این طرح را ۶۸۰ میلیارد ریال و ۲۸ میلیون یورو اعلام نمود و اظهار داشت:این طرح به صورت نوآورانه از سوی متخصصان پالایشگاه طراحی شده و برخی از قطعات مورد نیاز نیز از خارج کشور وارد و نصب شده است و هم اکنون طرح به صورت آزمایش به صورت سرویس کامل قرار گرفته است.

وی افزود:سیستم خنک کننده مستقیم پالایشگاه آبادان باعث می شد حجم آب زیادی از رودخانه برداشت شده و حجم آب زیادی به عنوان پسماند وارد رودخانه مجاور می شد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان آبادان نیز در این آیین گفت:قبل از اجرای یان سامانه، روزانه حجم زیادی پسماند صنعتی پالایشگاه آبادان وارد رودخانه اروند می شد.

سید احمد موسوی آزاد افزود:پيش  از اجرای این طرح روزانه ۲۲ هزار مترمکعب در ساعت از رودخانه بهمشیر آب برداشت می شد که بعد  ازگذشت از فرآیند واحدهای مختلف پالایشگاه وارد رودخانه دیگری می شد.

وی افزود:حجم سرمایه بالا و تکنولوژی پیشرفته استفاده شده در این طرح باعث شد تا میزان مواد نفتی و روغنی که به عنوان پساب وارد رودخانه می شد به میزان ۹۰درصد کاهش یابد و با تکمیل برخی طرح های تکمیلی در این واحد صنعتی میزان آلایندگی پسماند آب به حد استاندارد برسد.

پالایشگاه نفت آبادان به عنوان قدیمی ترین پالایشگاه جهان ٩٥ ساله است این پالایشگاه هم اکنون ٢۵ درصد از فرآورده های نفتی کشور را تولید می نمايد.

خوراک این پالایشگاه، نفت خام تولیدی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که از طریق خطوط لوله از اهواز به آبادان انتقال داده می شود.

پالایشگاه آبادان

 

 

ارسال فایل دانشجویان
ir.skrsoft
نظرات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیشنهادات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیوند ها
507-e1450342866379
510
44444 100 507-e1450342866379 507-e1450342866379 sdfsdf srwer paygah wertwert logo
ما در Google Maps

Click to open a larger map