دانلود فایل های آموزشی
بببب
عضویت در کانال تلگرام
لینک-تلگرام-خرم-نسب
اینستاگرام ما را دنبال کنید
%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85_300265-298x300
آمار بازدید
  • 0
  • 217
  • 164
  • 1,905
  • 8,063
  • 39,662
  • 423

نامه  در انتقاد به تخریب ملک مجاور خانه تاریخی بچاری

خانه بچاری، مربوط به دوره قاجاریه در آبادان، خیابان دبستان روبروی سینما نفت واقع شده و ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۹۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی در ۲ طبقه و با طراحی خاص، چوب‌بری‌های زیبا و حالت ایوانی ساخته شده و اول خیابان دبستان، روبروی سینما نفت آبادان قرار دارد.

رونوشتی از نامه انتقادی شهروندان و جمعی از مهندسان رشته های معماری و راه و ساختمان آبادان به دادستان آبادان، فرماندار ویژه و معاون استاندار،نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامي  شهرستان، رئیس اداره راه و شهرسازی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صدا و سیمای ابادان ارسال شده است.

در این نامه خطاب به شهردار آبادان بيان شده است:احتراما با توجه به این مهم که حفظ آثار تاریخی از وظایف ملی و شرعی تمامی شهروندان و دستگاه های اجرایی می باشد، در جوار یکی از معدود آثار تاریخی بازمانده شهرستان آبادان واقع در خیابان دبستان معروف به منزل بچاری ها که در لیست میراث فرهنگی  آبادان به شماره ۹۹۶۸ به تاریخ بیست و سوم شهریورماه ۱۳۸۲ ثبت ملی شده، مجوز احداث یک باب مجتمع طبقاتی صادر شده(یا در حال صدور بوده) و عملیات اجرایی ساختمان در حال اجرا است.

این نامه می افزاید:لذا توجه آن مقام محترم به مفاد درج شده  در فصل نهم قانون مجازات اسلامی(تخریب اموال تاریخی فرهنگی) و همچنین ماده ۱۰۲ قانون

شهرداری ها و اصلاحات بعدی آن مورخ ۴ مردادماه ۱۳۲۸ و مطابق با بند (ب) از ماده ۶ قانون حفظ آثار ملی مصوب ۱۲ آبان ماه ۱۳۰۹ استدعا دارد نسبت به صدوردستور توقف احداث بنای ذكر شده اقدامات لازم انجام گيرد.

محمد مرادی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان نیز هفته قبل گفت:بر اساس قانون، تخریب املاکی در مجاورت بناهای تاریخی ثبت شده درليست  آثار ملی، باید با اطلاع سازمان میراث فرهنگی و زیر نظر کارشناسان این سازمان انجام  گیرد.

وی اظهار نمود:بعد از وقت اداری، مالک خانه مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان با مجوز شهرداری آبادان و بدون اطلاع میراث فرهنگی، به تخریب خانه خوداقدام نمود که در بازرسی روز جاری ماموران این اداره متوجه این اقدام شدند.

مرادی گفت:قبل از این،در نامه ای به شهرداری آبادان محل های ثبت میراث شده اطلاع داده شده و شهرداری قبل از صدور پروانه تخریب و ساخت سازدر مجاورت این ساختمان ها باید با میراث فرهنگی هماهنگی می نمود.

وی بیان داشت:از صاحب ملک خانه بچاری خواسته شده برای برآورد خسارت وارده به این خانه به میراث فرهنگی مراجعه نمايد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  آبادان گفت:در نامه های جداگانه های به فرمانداری ویژه و شهرداری آبادان این موضوع اطلاع رسانی شد تا جلو ادامه فعالیت تخریب در مجاورت خانه بچاری گرفته شود.

ملک مجاور خانه تاریخی بچاری

ارسال فایل دانشجویان
ir.skrsoft
نظرات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیشنهادات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیوند ها
507-e1450342866379
510
44444 100 507-e1450342866379 507-e1450342866379 sdfsdf srwer paygah wertwert logo
ما در Google Maps

Click to open a larger map