دانلود فایل های آموزشی
بببب
عضویت در کانال تلگرام
لینک-تلگرام-خرم-نسب
اینستاگرام ما را دنبال کنید
%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85_300265-298x300
آمار بازدید
  • 0
  • 71
  • 99
  • 625
  • 2,926
  • 23,097
  • 350

زمانی که برندسازی تبدیل به یک مفهوم شناخته شد، فعالان حوزه بازاریابی به این فکر افتادند که چگونه می‌توانند برند بهتری خلق کنند.

جنیفر آکر یک بازاریاب معروف و شناخته‌شده از دانشگاه استنفورد بود که مفهوم پنج ویژگی شخصیت برند را در این رابطه پیشنهاد نمود. برندها زمانی صاحب شخصیت شدند که مردم شروع به برقراری ارتباط با آنان کردند. بر این اساس برندی مانند پپسی می‌تواند به‌عنوان یک شخصیت جوان مدنظر قرار بگیرد. هارلی دیویدسون می‌تواند یک برند زمخت نامیده شود. آئودی و بی ام و می‌توانند به‌صورت یک شخصیت پیچیده شناخته شوند و برند اینتل می‌تواند یک برند لایق و شایسته نامیده شود. بر اساس تجزیه‌وتحلیل شخصیت برند، هر برندی یک ویژگی متمایزکننده دارد که معرف آن برند در بین مخاطبین است.

اجازه دهید قدری بیشتر در رابطه با هریکی از این پنج ویژگی برند کاوش کنیم و آن‌ها را بشناسیم:

۱- صمیمیت

برند موردنظر شما از چه مقدار صمیمیتی برخوردار است؟ اگر قرار بر این بود که یک سیاستمدار برند خودش را خلق کند، فکر می‌کنم اولین خصوصیتی که مردم متوجه آن در شخصیت وی می‌شدند، میزان صمیمیت او بود. اسامی بسیار بزرگی در دنیای سیاست وجود دارند که برای صمیمیت و فداکاری خود شناخته می‌شوند، مانند: جان اف. کندی، نلسون ماندلا، ماهاتما گاندی و … . به اعتقاد جنیفر آکر یک برند : صمیمی، خاکی، صادق و شاد و خوشحال است.

۲- هیجان

اگر در آینده نزدیک قرار بر رفتن به مکان عجیب‌وغریب مانند دیزنی پارک یا یونیور سال استودیوز بود، برای توصیف آن از چه واژه‌ای استفاده می‌کردید؟ آیا آن کلمه چیزی غیر از هیجان‌زده یا هیجان‌انگیز بود؟ برندهایی که پردل و جرئت، سرزنده و فعال و تخیلی هستند، به ایجاد هیجان در مصرف‌کننده شناخته می‌شوند و بنابراین تحت همین عنوان هم شناخته می‌شوند.

برخی کانال‌های سرگرمی نیز ایجاد هیجان در مخاطب و بیننده خود را هدف قرار می‌دهند تا درنتیجه قادر به ارزش ویژه‌ای برای برند خود گردند. مثلاً لئوناردو دیکاپریو، رابرت دنیرو و هَریسون فورد همگی بازیگرانی هستند که در طی سالیان گذشته هیجان را برای مخاطبین و بیننده‌های خود ایجاد نمودندو به همین دلیل است که همواره مشتاق دیدن فیلم‌هایی هستیم که آن‌ها در آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

۳- پیچیدگی

ورساچه، آرمانی، کارتیر، تیفانی همه و همه برندهایی پیچیده و درعین‌حال لوکس شناخته می‌شوند. پیچیدگی سخت‌ترین و مشکل‌ترین ویژگی در بین ویژگی‌های مختلف شخصیت برند است که باید به آن دست‌یافت. برای دستیابی به آن نیاز به جذابیت و صبر و حوصله بسیار زیادی وجود دارد. شاید ساختن یک برند پیچیده حتی در طی یک قرن هم ممکن نباشد.

ایدئولوژی برند باید بارها و بارها مورد تقویت و تکرار قرار بگیرد تا شاید به مفهوم پیچیدگی در شخصیت برند نزدیک شوند.در این رابطه مثلاً از حوزه ساعت برندی مثل رولکس و در حوزه خودرو برندی مثل رولز-رویس در این دسته قرار می‌گیرند.

۴-شایستگی

مفهوم کایزن و شش سیگما وارد حوزه تولید شد، چراکه این واحدهای تولیدی خواهان معرفی خود به‌عنوان سازنده‌ای شایسته بودند. جنگ بین محصولات بر عناصر و عوامل مختلفی شکل‌گرفته است که تولید و شایستگی یکی از این موارد هستند. کدام‌یک از این شرکت‌ها قادر به تولید منظم در حجم و تعداد زیاد درعین‌حال حفظ یک برند خوب و همچنین توزیع وسیع محصولات خودشان هستند؟

تمامی این ویژگی‌ها نیازمند شایستگی در مدیریت، بازاریابان و دیگر بخش‌های سهیم در موفقیت شرکت می‌باشد. بنابراین برندهایی که تحت عنوان شایسته شناخته می‌شوند، (ولوو، فولکس‌واگن و اوراکل) تحت عنوان قابل‌اعتماد، باهوش و موفق شناخته می‌شوند.

۵- زمختی

این برندها، برندهایی هستند که برای استحکام، ماهیت استفاده در طبیعت و شخصیت محکم شناخته می‌شوند. مثلاً کفش‌هایی با برند Woodland یکی از این برندها هستند. یک مثال دیگر از حوزه خودرو برند Land Rover، Catrepillar، Harley Davidson و . . . است. این شخصیت برند عموماً از ماهیت و ذات محصولات تولید توسط برند به دست می‌آید و درنهایت به ساختن و شکل دادن به شخصیت برند کمک مینماید.

درمجموع، هر برند و محصولی می‌تواند دریکی از ۵ دسته ویژگی‌های شخصیتی مطرح‌شده در بالا دسته‌بندی شود. زمانی که این دسته‌بندی انجام شد، اطلاعات به‌دست‌آمده می‌تواند برای تجزیه‌و تحلیل‌های دیگر و بعدی و ایجاد تغییرات لازم بعدی در خصوصیات برند مورد استفاده قرار بگیرد. ارتباطات بازاریابی می‌تواند بر اساس شخصیت برند یا نوع برندی که شرکت تولیدکننده خواهان شکل دادن به آن است، ساخته مي شود.

ویژگی‌های یک برند

ارسال فایل دانشجویان
ir.skrsoft
نظرات و پیشنهادات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیوند ها
507-e1450342866379
510
44444 100 507-e1450342866379 507-e1450342866379 sdfsdf srwer paygah wertwert
ما در Google Maps

Click to open a larger map