دانلود فایل های آموزشی
بببب
عضویت در کانال تلگرام
لینک-تلگرام-خرم-نسب
اینستاگرام ما را دنبال کنید
%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85_300265-298x300
آمار بازدید
  • 0
  • 71
  • 99
  • 625
  • 2,926
  • 23,097
  • 350

ژاپنی‌ها , پالایشگاه نفت آبادان

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت پالایش‌و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای پالایشگاه آبادان گفت: برای اجرای پروژه کاهش مصرف انرژی با شرکتهای ژاپنی جی جی سی  و ماروبنی  تفاهمنامه (MOU) امضا شده که در صورت توافق نهایی تا چهار ماه آینده پیشرفت خوبی را در روند کار پالایشگاه شاهد خواهیم بود.

اقای سعید محجوبی در مورد پروژه‌های در دست اجرای فاز دوم توسعه پالایشگاه آبادان، اعلام نمود: واحدهای تقطیر در اتمسفر و خلأء، واحدهای آپ‌گریدینگ، واحدهای تکمیلی در ارتباط با سوخت سبز همچون واحد تصفیه نفت و گاز، تصفیه نفت سفید، ایزومریزاسیون نفت و گاز، واحدهای گوگردسازی، تصفیه گاز با آمین و واحد هیدروژن، واحد نیتروژن و واحدهای جانبی با واحد برق و بخار (مولدهای برق و تصفیه آب) بعنوان پروژه‌های قابل اجرا در فاز دوم پالایشگاه آبادان خواهد بود.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران  افزود: با وارد مدار شدن فاز دوم پالایشگاه آبادان، تولید این پالایشگاه با خوراک ۳۶۰ هزار بشکه در قالب یک پالایشگاه استاندارد و با تولید محصولات یورو ٥ خواهد بود.

وی بیان نمود: جایگزینی واحدهای جدید با واحدهای قدیمی، به حداقل رساندن میزان گوگرد موجود در محصولات نفت و گاز، نفت‌سفید و بنزین و ایجاد سوخت سبز بعنوان مزایای اجرای فاز دوم پالایشگاه آبادان قرار گرفته است.

پالایشگاه نفت آبادان، بزرگترین پالایشگاه ایران می باشد که در شهر آبادان، استان خوزستان قرار دارد. ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ٥٩ بزرگترین پالایشگاه‌ دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه در روز بود.

طرح توسعه پالایشگاه آبادن در سه فاز تعریف شده است. در فاز نخست طرح توسعه ظرفیت واحد تقطیر ٨٥ از ١٣٠ به ١٨٠ هزار بشکه در روز افزایش یافت و واحد تقطیر در خلأء ٢٠٠ با ظرفیت ٧٠ هزار بشکه در روز و واحد کاهش گرانروی با ظرفیت ٢٥ هزار بشکه در روز برای کاهش نفت کوره و تامین خوراک واحد کت کراکر از سال ٨٤ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

براساس اعلام وزارت نفت، در فاز دوم، طرح تثبیت ظرفیت فعلی و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه مدنظر قرارگرفت. در این پروژه، واحدهای تقطیر در اتمسفر و خلأء و واحدهای تصفیه بنزین، نفت‌سفید، نفت‌گاز، گوگردسازی، احداث مجتمع کت کراکر دوم، افزایش بنزین و سایر واحدهای جانبی احداث می‌شود، این پروژه توسط شرکت ملی مهندسی ساختمان پالایش و پخش در حال پیگیری می باشد

فاز سوم، احداث مجتمع کت کراکر والکیلاسیون، ایزومراسیون بوتان و نوسازی واحد اسید را شامل می‌شود که هدف از این پروژه تولید بیشتر بنزین و کاهش نفت کوره است که میزان تولید بنزین بعد از اجرای این پروژه ٦ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد.

در طرح های توسعه‌ای پالایشگاه آبادان توجه به مسائل زیست محیطی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. انواع مختلف فیلترها و اسکرابرها برای جلوگیری از آلودگی هوا، تصفیه پساب صنعتی و سیستم مدار بسته آب خنک‌کننده‌ها استفاده خواهد شد که با برخورداری این واحدها  از فناوری روز، میزان ضایعات انرژی به حداقل خواهد رسید.

ژاپنی‌ها , پالایشگاه نفت آبادان

 

 

ارسال فایل دانشجویان
ir.skrsoft
نظرات و پیشنهادات

*نام و نام خانوادگی

*آدرس پست الکترونیکی

موضوع

پیام شما

پیوند ها
507-e1450342866379
510
44444 100 507-e1450342866379 507-e1450342866379 sdfsdf srwer paygah wertwert
ما در Google Maps

Click to open a larger map